Przejdź do treści

Czytnik kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych to urządzenie zaprojektowane i przeznaczone do odczytu różnego rodzaju kodów kreskowych. Możemy wyróżnić kilka technologi odczytu, począwszy od najstarszej metody, czyli głowicy LED która wykorzystuje odbite od kodu kreskowego świtało diody CCD. Zaletą tego typu czytników jest brak elementów ruchomych przez co czytnik jest bardziej odporny na upadki. Niestety jego wadą jest mały zasięg czytnika niezbędny do odczytu kodu kreskowego sięgający maksymalnie kilku cm.

Czytnik kodów kreskowych

Kolejną i najbardziej popularną metodą odczytu stosowaną w czytnikach kodów kreskowych jest technologia laserowa. Czytnik kodów kreskowych wyposażony jest w laserową głowicę optyczną która pozwala na szybszy odczyt kodów kreskowych oraz większy zasięg skanowania, sięgający nawet kilkunastu metrów.

Najnowszą i szeroko rozwijaną technologią odczytu kodów kreskowych jest technologia imager ( technologia wizyjna ) w tej grupie rozróżniamy linear imager i area imager. Area Imager to zaawansowana wbudowana w czytnik kodów kreskowych kamera cyfrowa która pozwala nie tylko na skanowanie kodów kreskowych jedno i dwu wymiarowych ale także na wykonywanie zdjęć, skanowanie dokumentów, skany podpisów itp. Technologia Area Imager pozwoliła w większym stopniu wykorzystywać kody DataMatrix i QRCode